Yine Milliyet


ben buna bayıldım. Kurabiyelerimi birilerinin farketmesi çok hoşuma gidiyor 🙂 Hele bir de basında birileri olursa daha keyifli. Bugün de Milliyet’te yer almışım. Üstelik blogtan ya da belki satış sitemden bir çok kurabiye resmini alıp galeri haline getirerek. Röportajın yayınlanacağını bile düşünmemiştim oysa ki! Pek sevindim yine…
Haber burada! Haberin sonunda da bir resim galerisine bağlantı kurulmuş; galeri de burada… Tüm yaptıklarımı bir arada görmek bana bile keyif verdi; ben de bir galeri kursam iyi olacak belki 🙂
Röportajı okumak isterseniz:
“Seni Seviyorum” demenin en “tatlı” yolu

Elif’ten sevgililer gününe özel rengârenk kurabiyeler! Yaratıcı tasarımları ve baştan çıkaran lezzetiyle büyüleyen Elif’in Kurabiyeleri ile sevgililer gününüz hiç olmadığı kadar renkli geçecek!

Elif’in Kurabiyeleri, uzun zamandır adından söz ettiren, Facebook grubunda hatırı sayılır hayran sayısına ulaşan bir isim. Hatta o, bu işin Türkiye’deki ilk temsilcilerinden biri desek abartmış olmayız. Söz, düğün, diş çıkartan bebekler… hepsi onun işi! Bir süredir sevgililer gününe özel tasarımlar üzerinde çalışan Elif’le hem kendi çalışmaları, hem Türkiye’de butik kurabiyeleri üzerine keyifli bir sohbet ettik.
Türkiye’de özellikle son yıllarda yemek & tatlı bloglarının sayısında ciddi bir artış var. Bunlardan bazıları ticari, bazıları ise ev kadınlarının kendi aralarında paylaştıkları yalnızca paylaşıma dayalı bloglar. “Butik Kurabiye” işini bunlardan çok ayrı bir yerde konumlandırsak da, aynı zamanda bir blog yazarı olarak da bu bloglarla ilgili neler düşündüğünü merak ediyorum aslında. Sence özellikle ev kadınları arasında gittikçe yaygınlaşan internette tarif paylaşımının temelleri neye dayanıyor, gelecekte neler olabileceğini öngörüyorsun?

Blog işi muhteşem bir gelişme bence. Binlerce onbinlerce yemekseveri bir araya getirdiği için. Eskiden en büyük hayalim bir kitap yazmak iken bunu artık yararsız buluyorum, çünkü blog lar anında güncellenebilme özelliğine sahip. Yeni teknikler, yeni modeller, son çalışmalar anında okuyucuya ulaşabiliyor. Bunun yanı sıra, böyle bir çalışmayla kitlelere ulaşmak için teknik bilgiye gereksinim duyulmuyor. Hata yapma stresi yok. Bu oldukça derin bir konu elbette, ‘iyi ki internet kuruldu’ diyecek kadar detaylı irdeleyebilirim bu konuyu. Ama bana sorarsan herkesi blog yazarlığı konusunda yüreklendirebilecek biriyim – ki aileme baktığında annem-babam-ben birer blog yazarıyız. Ayrıca annem yemek blogları konusunda bir numara. Takip ettiği ve arkadaşı gibi bahsettiği blog yazarları var. Tariflerini okur, dener, paylaşır, yorumlar yazar.
Uzun vadede, blogculuk daha verimli bir hale gelecektir, bilinen bloglar, daha kuvvetli içerikler gelişecektir diye düşünüyorum. Birçok yazar da blogculuğu bırakacak kendine farklı yönler çizecektir. Yani doyuma ulaşacak.
Senin de ticari satış dışında güncel tuttuğun Elifin Kurabiyeleri isminde bir bloğun var. Ayrıca böyle bir blog hazırlamaya neden ihtiyaç duydun? Müşterilerin sana daha çok blog üzerinden mi yoksa siten üzerinden mi ulaşıyorlar?

Blog ve satış siteleri çok farklı iki konu. Satış sitesi tamamen satışa yönelik, ürünlerin fotoğraflarının, aranjman içeriklerinin ve fiyatlarının yer aldığı bir site. Blog ise, yaptığım farklı projeleri paylaştığım, kimi zaman bu ürünlerin nasıl hazırlandığını, malzemeleri nerelerden temin ettiğimi aktardığım bir günlük. Proje bazlı bir çalışma aslında. Her ikisinin ziyaretçisi çok farklı. Müşterilerim bana satış sitesinden ulaşıyor; ancak hemen hepsi, satış sitemdeki bağlantıdan bloguma ulaşarak son zamanlarda nasıl projelerde yer aldığımı inceliyorlar mutlaka. Çok ender durumlarda blogtan bana ulaşan da oluyor, ancak böyle bir telefon aldığım anda satış sitesine yönlendiriyorum alıcıları.
Profesyonel bir işin olduğunu söylemiştin. Bunun yanında çiçeği burnunda bir anne ve bir eşsin de. Peki, bu kadar koşuşturma seni bunaltmıyor mu? Birçok kişi bebeği olduktan sonra değil yeni bir işle alakadar olmak, işlerinden bile ayrılabiliyorlar. Bu noktada kurabiye yapımının senin için bir “nefes aracı” olduğunu söyleyebilir miyiz?

Çok doğru! Benim profesyonel yaşantım çok farklı. Bilişim sektöründe çalışıyorum, ve hamilelik dönemimde ve çocuk doğduktan sonra evden çalışarak iş hayatımı idame ettirebildim. Dolayısıyla çocuk da yapabildim, kariyer de. Asla bunaltıcı bir tempo değil, aksine çok dinlendirici ve keyifli bir yaşantım var. Ancak işimi eve taşımam. Daha doğrusu paydos saatinde paydos ederim- tabi bu da işimi organize bir şekilde zamanında ve düzgün yönetebilmemden kaynaklanıyor. Atölyeme girerim, mutlaka müzik çalarım, kızımı da yanıma alır saatlerce kurabiye süsleyebilirim. Çocuktan yana da şanslıyım. Onu ben mi böyle yetiştirdim, yoksa hayatının dinamikleri mi onu bu hale getirdi bilmiyorum, ama Ece, sakin bir çocuk. Ben kurabiye süslerken o da yanımda oyuncak bardaklarıyla çay içip evcilik oynayabiliyor. Hem kızımla sohbet edip hem müzik dinleyerek tasarlıyorum kurabiyelerimi.
Seninle sohbete gelmeden önce yaptığın işleri inceleme fırsatı buldum. Hepsi birbirinden renkli, birbirinden güzel, cıvıl cıvıl tasarımlar. Üstelik birçoğu ciddi bir uğraş ve yaratıcılık isteyen işler de. Elbette işini kolaylaştıran malzemelere sahipsindir ancak sen kurabiye yapmıyor, adeta resim çiziyorsun. Peki, bu özel bir yetenek mi, mesela sanata karşı duyarlı biri misindir? Bir dönem resim ya da başka bir sanat dalıyla ilgilendin mi?

Teşekkür ederim. Aslında çok özel yeteneklere sahip olduğumu düşünmüyorum, ancak moda sektöründe çalışma hayatına başlamış biri olarak renklerin ve tasarımın önemini iyi bilirim. Tasarım aşığı bir sanatsever olduğumu söyleyebilirim rahatlıkla.
Butik kurabiye işine girerken aklında ne vardı? Bu işi yapan kişileri örnek alıp onlardan mı etkilendin, yoksa tamamen hobi olarak mı başladı bu uğraş?

Tamamen hobi olarak başladı aslında. Açıkça itiraf etmek gerekirse bu konuda kendimi tek zannediyordum başta. Eşim ve ben uzun süre Slovakya’da yaşadık, tabi bütün haftasonlarımız Viyana, Avusturya’da pastane ve kafeleri ziyaret etmekle geçiyordu. Viyana gibi bir şehirde pastane işine ilgi duymamak imkansız. Sadece renkli ve şekilli kurabiyeler yapmak heyecanıyla başladım bu işe. Hobi olarak, kızımın özel günlerinde çok sevdiğim aileme dağıtmak üzere. Annem mutfak konusunda bir duayendir, ona danıştım ve sayesinde ilk turuncu renkli hazır şeker hamurumu aldım pasta malzemecilerinden. Netice muhteşemdi, sade ama çok güzel kurabiyeler hazırlamıştım…ve tek bir sözüm vardı: ‘İş bitti, ben bu hamurla destan yazarım’. Çok iddialı bir tabir de olsa kızım için kendi destanımızı yazdım elbette.
Devamında siparişlerin gelmesiyle ticaretine de başlamış oldum. Sonralarında araştırdıkça bu konuda çalışan bir çok insan olduğunu ancak ticaretinin henüz yeni yeni gelişmeye başladığını keşfettim. Benim gibi şeker hamuru kullanan çokça blogcu arkadaşım var…ve her biri öyle özel ve keyifli işler çıkarıyor ki. Elbette birbirimizle paylaştığımız konular oluyor, bu konuda hepimiz birbirimize destek oluyoruz kendimizi geliştirebilmek için.
Yapmaktan en çok keyif aldığın kurabiyeler hangisi? Evlilik mi, hoş geldin bebek mi, diş buğdayı mı, yoksa özel günler için hazırladığın, mesela sevgililer günü kurabiyeleri mi?

Her kurabiye hazırlığımda ayrı bir keyif alıyorum, ama işin doğrusu bebekler için yaptığım herşeyin yeri ayrı bende. Bir de düğünler. Benim kendi hayatımda en mutlu olduğum iki hikayedir, düğün ve doğum. Dolayısıyla her siparişte aynı heyecanı tekrar tekrar yaşıyor ve siparişi aldığım kişi adına mutlu oluyorum. Bu işten vazgeçememin en önemli sebeplerinden biri de bu; mutluluğu paylaşmak sosyal yanımı destekliyor.
Peki, daha çok hangi tür kurabiyelerden sipariş alıyorsun?

İnan değişiyor, ilk başlarda diş buğdayı kurabiyeleri için çok sipariş alırken bir dönem düğün kurabiyeleri yoğunluk kazanıyor, öyle ki binlerce düğün kurabiyesi hazırlıyorum. Şimdilerde bebek kurabiyeleri. Zaman zaman kına geceleri, sünnet, mevlit törenleri için de kurabiye isteyenler oluyor. En yüksek adedi ise her zaman şirketler veriyor kurumsal ve logolu kurabiye siparişleri için. Büyük ve görkemli düğünler için de yüksek adetli siparişler alıyorum.
Genelde insanlar seni nasıl buluyor? Referans usulü gelen müşterilerin oldu mu? Ya da daha önce kurabiye yaptığın, geri gelenler oluyor mu?

Online! Google’dan ve Facebook’tan çok gelen var. Ancak yine de kurabiyeyi eline alıp da beğenmeyen yok. Dolayısıyla telefonların belki de yarısı, ‘tanıdığıma bir kurabiye yapmıştınız, çok beğendim, ben de istiyorum’ diye başlıyor. İşimi düzgün yapınca müşteri beni buluyor.
Kurabiyelerden bahsederken gözlerinin içi gülüyor! Bir işten hem bu kadar zevk almak, hem de para kazanmak nasıl bir duygu?

Muhteşem! Ben eşimden, kızımdan, ailemden bahsederken de bu kadar mutluyum işte. Kurabiye süslemeye başladığım anda günün stresi, işteki yorgunluğum dağılıyor gidiyor. Gurme bir tarafım da var benim, başkaları bunu yemek seçmek olarak algılasa da hangi yemeğe neyin yakışacağını iyi bilirim. Kurabiyeler de böyle işte. Öyle bir lezzeti var ki kurabiyemin, şimdiye kadar beğenmeyen olmadı.
İlerisi için hedeflerin var mı, yoksa kurabiye yapımını bu şekilde ek iş olarak sürdürmeyi mi planlıyorsun? Belki ilerde küçük bir dükkân, kulağa nasıl geliyor?

Dükkân açmayı düşünmüyorum; gerçekten ticarete girmeye niyetim yok şimdilik. Benim için öncelik kariyerim.
Açıkçası ben kendi adıma, güzel bir sokağın köşesinde, vitrini rengârenk tasarımlarla hazırlanmış kurabiyelerle süslü küçük bir dükkân hayal ediyorum. Umarım bir gün gerçeğini de görürüm… Peki, sevgililer günü geldi biliyorsun. Bu özel gün için hazırlıkların var mı? Müşterilerin için özel koleksiyonlar tasarladın mı?

Örnek çalışmalar var elbette, ancak kurabiye tasarımı kişiye özel bir iş olduğu için her türlü düşünceye de açığım. Seri üretim yapan bir kurum olmadığım için kurabiye severlerin isteklerine cevap verebilecek durumdayım.
Elifin Kurabiyeleri’nin unun elenmesinden, ambalaj hazırlanmasına, hatta siparişlerin postaya verilmesine kadar her işle bir tek kişinin ilgileniyor olduğunu bilmek şaşırtıcı gerçekten de. Bu kadar işi, hem de bu kadar titizlikle yapabiliyor olmak nasıl bir duygu? Zorlanıyor musun? Eşinden ya da başka birinden yardım aldığın oluyor mu?

Bunlar çok da zor işler değil aslında. Eşim böyle işlerle uğraşmaz, ben de hiç bir zaman yardım istemedim, ihtiyaç da duymadım. Annem büyük destek. Dışarı çıkamadığımda alışverişlerimi anneciğim yapıyor. Onun desteği olmasa yapamazdım, bunu da iyi biliyorum. Yapabileceğim kadar sipariş aldığım için yetişememek gibi bir sıkıntım yok. Tek başıma yetemeyecek kadar çok fazla sipariş almaya başlarsam kurumsallaşmayı ve yardım almayı düşünmem gerekir; ancak bu özel sektördeki işimi bırakmamı gerektireceği için şimdilik ek iş olarak kalmaya devam edecek. Butik duruşumu kaybetmek istemiyorum; seri üretime geçmek demek ticari olmak demek. Hedefim bu değil.
Senin yaptığın kurabiyelerin, bir pastanede aynı özenle, aynı lezzetle ve böyle güzel tasarımlarla hazırlanması çok zor. Bunun onlarla tek tek ilgilenmen ve onları sevgiyle hazırlamandan kaynaklandığını düşünüyorum. Bu da yapılan işi çok özel kılıyor gerçekten de. Peki bize kurabiye yapım sürecinden söz edebilir misin biraz? Mesela ben geldim ve yılbaşı için vereceğim partide konuklarıma ikram edecek kurabiye istedim senden. Peki, sonra..?

Elif’in Kurabiyeleri kişiye özel. Yani kurabiye süslemesi üzerinde istediğiniz mesajı veya hiç olmazsa isimlerinizi yazdırabiliyorsunuz bana. Bu durumda siparişin de önceden alınması gerekiyor; beni özel kılan bu. Pastanelerde böyle bir servis verilmesi zor.
Karar verme aşaması ile ilgili bir süreç çizmek zor, çünkü her siparişin hikayesi ayrı oluyor, dolayısıyla tasarlayıp hazırladığım kurabiyeleri de farklı ve kişiye özel. Misafirler kimler, nelerden hoşlanırlar, nasıl bir sürpriz yapabiliriz derken işin şekli belirlenmiş oluyor. Birçok pastane var yakınen tanıdığım; ancak ben de bu sebepten ötürü ürünlerimin pastanelerde yer almasını tercih etmiyorum.
Bazen beni arayan müşteriler oluyor, yerimi öğrenmek ve kurabiyeleri görmek için. Her zaman buyur ediyorum kurabiyelerimin lezzetini tatmaları için. Ancak şunu da ekliyorum, burada hazır süslenmiş kurabiye yok, çünkü bunlar stoklu çalışılan standart çalışmalar değil. Müşteriyle olan görüşmemizde isteklerine göre belirlenip şekilleniyor.
Butik kurabiyeciliğin Türkiye’deki geleceğini nasıl görüyorsun? Sence ilerleyen yıllarda bu işle uğraşanlar artacak mı yoksa azalacak mı?

Her gün yeni yeni arkadaşlar giriyor bu işe. Mutlaka bir doyuma ulaşacaktır diye düşünüyorum, ancak butik kurabiyecilik bir sektör olarak yerini alacaktır. Nasıl her doğum gününde bizi anlatan butik pastalar olmaksızın yapamamaya başladıysak, butik kurabiyeler için de aynı durum geçerli olacaktır diye düşünüyorum. Her yeni başlayan kendine rahatlıkla müşteri bulabiliyor. Ben de her geçen gün kurabiyeci adayı birçok yeni arkadaşla tanışıyor, deneyimlerimi paylaşmaya çalışıyorum.Bu güzel sohbet için çok teşekkür ederiz.
Elif’in birbirinden renkli kurabiyelerini görmek için tıklayın!

Ayrıntılı bilgi için:
http://www.elifinkurabiyeleri.com

Comments

  1. I do not even know how I ended up here, but
    I thought this post was great. I do not know who you are but definitely you’re going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

  2. Hmm it seems like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to everything. Do you have any points for inexperienced blog writers? I’d genuinely appreciate it.|Woah! I’m really enjoying the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s hard to get that “perfect balance” between usability and visual appeal. I must say that you’ve done a amazing job with this. Also, the blog loads very quick for me on Safari. Exceptional Blog!|Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your website? My blog site is in the exact same area of interest as yours and my visitors would definitely benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this ok with you. Thanks a lot!|Hey there would you mind letting me know which web host you’re using? I’ve loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you recommend a good web hosting provider at a honest price? Cheers, I appreciate it!|Fantastic blog you have here but I was wanting to know if you knew of any community forums that cover the same topics talked about here? I’d really love to be a part of online community where I can get opinions from other experienced individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Cheers!|Howdy! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading your posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal with the same subjects? Thanks for your time!|Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us have developed some nice methods and we are looking to trade solutions with others, be sure to shoot me an e-mail if interested.